Wycieczka do Łodzi
W dniu 6 kwietnia wyruszyliśmy na wycieczkę do Łodzi. Plan dwudniowego pobytu zakładał zwiedzanie: Muzeum Kinematografii, Muzeum Miasta Łodzi oraz spektakl w Teatrze Wielkim pt. „Tramwaj zwany pożądaniem” – operę Andre Previn’a, w reżyserii Macieja Prusa pod batutą Tadeusza Kozłowskiego; www.operalodz.com
Muzeum Kinematografii w Łodzi,” Łódź filmowa” to prezentacja narodzin polskiego kina. Składa się ona z dwóch części; do 1939r. i po 1945r. Mogliśmy zobaczyć kulisy powstawania słynnych, filmowych dzieł takich jak; „Zakazane piosenki”, „Faraon”, „Zimna wojna”, „Ida”, „Ziemia obiecana” (więcej szczegółów https://muzeumkinematografii.pl/wystawa-lodz-filmowa/ ). Jedną z wystaw stałych jest „Pałac pełen bajek”, na której prezentowani są znani i lubiani bohaterowie filmów dla dzieci, w postaci lalek i animacji (rysunki na foliach). Była to nostalgiczna podróż w czasie, spotkanie z Misiem Uszatkiem czy kotami Bonifacym i Filemonem (więcej na te temat https://muzeumkinematografii.pl/palac-pelen-bajek/ )
Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Miasta Łodzi, które mieści się w dawnym Pałacu Rodziny Poznańskich jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich XIX – wiecznej Łodzi. Rezydencja jest wizytówką miasta, jego najbardziej rozpoznawalnym budynkiem. W muzeum można oglądać przepiękne wnętrza mieszkalne i reprezentacyjne, wystawy historyczne i pałacowy ogród z zabytkową fontanną oraz niezwykłą Galerię Muzyki Artura Rubinsteina – największą na świecie kolekcję poświęconą genialnemu pianiście.
Dopisała nam także pogoda, a ciepłe wieczory sprzyjały spacerom po mieście i integracji w kawiarnianych ogródkach.
Organizacją wycieczki zajęła się koleżanka Małgorzata Nowak, która zadbała o rezerwację hotelu i biletów wstępu oraz to, by każdy punkt programu został zrealizowany. Podziękowania dla koleżanki za ciekawe propozycje zobaczenia wyjątkowych miejsc w Łodzi. Podziękowania również dla koleżanki Alicji Połońskiej, która zajęła się sprawami organizacyjnymi i finansowymi.