W sobotę 26 września w Sali Akwen zgromadzili się członkowie naszej Komisji Międzyzakładowej, by uczestniczyć w obchodach 35-lecia powstania naszych struktur związkowych. To w Gdańsku 27 sierpnia 1980 roku nauczyciele złożyli deklarację solidarnościową w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym, a 3 września 1980 r. powstał Komitet Założycielski Pracowników Oświaty i Wychowania. Od początku związkowcy pracowali nad postulatami, które zapowiadały wielkie zmiany w polskiej oświacie, stając się później podstawą negocjacji Karty Nauczyciela.
Zgodnie z zasadą oparcia się NSZZ „Solidarność” na Bogu, uroczystości rozpoczęto Mszą Św. w bazylice p.w. Św. Brygidy. Mszę koncelebrowali: proboszcz bazyliki ks. kanonik Ludwik Kowalski oraz Duszpasterz naszej KM ks. Krzysztof Nowak, który również wygłosił kazanie, dając przy tej okazji niezwykle trafną, choć smutną ocenę marazmu panującego w większości pokoi nauczycielskich. Przypomniał, że nadal konieczne jest odwołanie się „Solidarności” do Boga, by wartości chrześcijańskie, na których jest osadzona, były nadal żywe i dawały ludziom siłę niesienia pomocy potrzebującym i odwagę stawania po stronie prawdy. Na zakończenie mszy przewodnicząca Bożena Brauer i zastępca Hanna Minkiewicz złożyły wraz z podziękowaniami na ręce celebransów bukiety róż, a jako specjalny dar przekazały koszyk z bursztynami, które zostaną wykorzystane do utworzenia jednego z elementów ołtarza. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za gest i serce.
Dalsza część obchodów odbyła się na ul. Osiek, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą założycieli Gdańskiej Solidarności Oświatowej - Bronisława Sarzyńskiego i Romana Lewtaka. Następnie zgromadzeni na czele z pocztem sztandarowym przeszli do Sali Akwen. Zgromadzonych gości i związkowców przywitała przewodnicząca Bożena Brauer. Niestety już przykrą tradycją stała się nieobecność na naszych uroczystościach prezydenta Adamowicza. Tym razem w ostatnim momencie odwołał swoje uczestnictwo zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk, wybierając w zamian „Dzień Ziemniaka” zorganizowany przez jedną ze szkół. Prezydenta reprezentowała więc Pani Ewa Kamińska, była wiceprezydent, a obecnie doradca d.s. edukacji, która od siebie złożyła okolicznościowe życzenia.
W uroczysty nastrój zgromadzonych wprowadzili laureaci części muzycznej wojewódzkiego konkursu „Polska -moje miejsce, mój kraj”: Laura Dubieńska z SP 44 i Piotr Klawikowski z VII LO w Gdańsku, którzy wykonali pieśni patriotyczne. W dalszej kolejności zgromadzeni wysłuchali krótkiego wykładu Arkadiusza Kazańskiego z IPN pt. „Dzieje Solidarności Oświatowej w Regionie Gdańskim”, a następnie obejrzeli film autorstwa redaktor Olgi Zielińskiej, przedstawiający historię naszej organizacji związkowej, będący próbą zapisu wspomnień i bieżących dokonań.
Na nasze zaproszenie odpowiedziało też gdańskie ZNP, w imieniu którego życzenia złożyła pani Beata Gołębiowska. Jak zawsze mogliśmy liczyć na obecność przewodniczącego Regionu Gdańskiego Krzysztofa Doślę i przewodniczącego Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wojciecha Książka, którzy składając życzenia, podziękowali gdańskiej KM za wsparcie akcji związkowych i działań na szczeblu regionalnym w imieniu gdyńskiej KM życzenia przekazała wiceprzewodnicząca Monika Kończyk. Serdecznie dziękujemy za obecność!
Głównym punktem obchodów 35-lecia było wręczenie odznaczeń i podziękowań, w pierwszej kolejności podziękowano byłym przewodniczącym naszej organizacji związkowej:
Zofii Madej, Zofii Kuropatwińskiej, Krzysztofowi Koszladze i Elżbiecie Grabarek.
Natomiast kolega Waldemar Bobkowski otrzymał gratulacje z okazji wyróżnienia go Krzyżem Wolności i Solidarności za represje, których doświadczył z powodu swej antykomunistycznej działalności.
Honorowymi Wyróżnieniami Zarządu Regionu Gdańskiego odznaczono osoby, które nadal działają w naszych strukturach: Stanisławę Dominiak, Barbarę Markiewicz, Elżbietę Matochę, Marię Pełdjak, Teresę Płochocką, Józefa Lisa, Teresę Szulc, Aleksandra Jurkowskiego, Danutę Płókarz, Barbarę Werbińską.
Wręczono również odznaki Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Złote Odznaki otrzymali Beata Gleba, Anna Ożóg-Lewinska i Anna Woroniecka, a Srebrne Odznaki: Romana Babnis, Katarzyna Brzeskowska, Grażyna Durajczyk, Dorota Jasińska, Renata Kamińska, Ewa Kuczyńska, Krystyna Leszczyńska, Bożena Mazur, Iwona Puchalska, Alicja Połońska, Halina Ręczmin, Janusz Sokoliński, Anita Szarafińska, Zofia Terlecka.
Podziękowania za kilkukrotną służbę przy grobie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki otrzymały nauczycielki z SP 81 w Gdańsku : Janina Bariatin, Ewa Kuczyńska,Jolanta Mucha i Jolanta Rewolińska- Walencik.
Podziękowano również Mirosławie Wojtczyk za kilkuletnie prowadzenie koła w Gimnazjum nr 9, szkole, która uległa likwidacji w b.r. szkolnym, a gratulacje z okazji otrzymania honorowego tytułu Profesora Oświaty wręczono Wojciechowi Szczepańskiemu z Państwowych Szkół Budownictwa (trzeba dodać, że jest to pierwszy Profesor Oświaty w Gdańsku, z czego się bardzo cieszymy).
Wjazd na salę jubileuszowego tortu zakończył oficjalne obchody 35-lecia gdańskiej KM, a uczestnicy spotkania w trakcie poczęstunku mogli wymienić się wspomnieniami z dawnych lat i wrażeniami z uroczystości.
Hanna Minkiewicz