Gdańsk, 26.03.2020 r.
Szanowni Państwo Dyrektorzy gdańskich szkół.
Doceniając Państwa zaangażowanie w organizację zdalnego nauczania, w imieniu Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ”Solidarność” w Gdańsku pragnę zwrócić się o uwzględnienie warunków BHP zarówno dla uczniów jak i nauczycieli w czasie organizacji pracy na odległość. W większości szkół dostosowane zostały siatki godzin do możliwości e- nauczania, praktykuje się też skrócenie zajęć np.do 30 min. tak, aby nie przeciążać ucznia kilkugodzinną, często bez przerw, pracą przy komputerze. Również z uwagi na ogrom pracy, którą wykonują nauczyciele, niezbędne jest opracowanie nowych planów lekcji i nowej organizacji pracy.
Przypominam, że nauczyciel ma określone pensum dydaktyczne na podstawie Karty nauczyciela, natomiast rozliczanie go z 8 godzinnego dnia pracy zdalnej (dostępność poprzez Internet) nie ma podstaw prawnych. Art. 42 KN mówi o tym, że czas pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo i w tym czasie pracy jest obowiązany między innymi prowadzić zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. W tej sytuacji nauczyciele poświęcają na to bardzo dużo czasu W tym trudnym dla wszystkich okresie proszę o szczególną rozwagę, danie czasu i możliwości nauczycielom do nauczenia się nowych metod i form pracy. Pośpiech jest tu niewskazany i bardzo szkodliwy.
Warto też zastanowić się nad ograniczeniem dokumentowania pracy zdalnej przez kadrę pedagogiczną.
Bardzo dziękuję w im. KMPOiW wszystkim dyrektorom, którzy uwzględnili już te wszystkie aspekty w organizacji pracy szkoły/ placówki.
Jednocześnie prosimy o reorganizację pracy pracowników administracji i obsługi i ograniczenie ich obecności w miejscu pracy do niezbędnego minimum.
Jednocześnie w zał. przesyłam opinię prawną dotycząca wypłaty wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy w szkołach powodu epidemii koronawirusa, z której wynika, że wynagrodzenie zasadnicze i wszystkie dodatki (oprócz dodatku za warunki pracy) łącznie z godzinami ponadwymiarowymi należy wypłacić za cały czas reorganizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Jeśli chodzi o arkusz organizacyjny, to zgodnie z prawem związek zawodowy na wydanie opinii ma 10 dni roboczych. Z tego też wynika, że do 2 kwietnia projekt arkusza organizacyjnego powinni otrzymać uprawnieni przewodniczący kół NSZZ „Solidarność”.
Zwracam się o ustalenie formy, w jakiej Państwo to uczynią. Jeżeli jest to możliwe, to można przesłać drogą elektroniczną. Jeżeli natomiast są członkowie, ale nie ma koła i przewodniczącego, proszę o kontakt meilowy lub telefoniczny –
Pozdrawiam serdecznie, życząc przede wszystkim zdrowia, spokoju i wiele sił.
Bożena Brauer
(przewodnicząca KM)