KM 09.10.2024

Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” obradowała w dniu 9 października 2024r. w sali Akwen. Poruszono kilka ważnych kwestii dotyczących działań Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania. Pierwsza omówiona sprawa to pismo do Premiera Donalda Tuska z wnioskiem o spotkanie ws. wynagrodzenia nauczycieli. Jest to wspólna inicjatywa NSZZ „Solidarność” i „Forum – Oświata”. Mimo trudnej sytuacji w oświacie ZNP nie poparło wniosku pozostałych central związkowych. Kolejna sprawa to stanowisko Krajowej Sekcji dotyczące łączenia przedmiotów: fizyki, chemii, biologii i geografii, w którym stanowczo sprzeciwiamy się ich łączeniu w obecnym ustroju szkolnym. Obecną sytuację w oświacie  podsumował przewodniczący Waldemar Jakubowski w wywiadzie, którego zapis  został odtworzony podczas obrad.

link  do wywiadu;  https://youtu.be/t4bI5bm_-iU?si=eaixob--n8vLStRI .

Nadal zbieramy podpisy, by przeprowadzić referendum w sprawie Zielonego Ładu. Należy tu wspomnieć, że Solidarność nie jest przeciwko ekologii, ale chcemy aby zmiany były przemyślane i  stopniowo wdrażane.

Przekazane zostały  informacje z Miasta dotyczące prac nad Ponadzakładowym Układem Zbiorowym i pomysłu włączenia 20% premii do wynagrodzenia zasadniczego pracowników administracji i obsługi . Z czasem może to być  niekorzystne rozwiązanie.

19 września 2024r. obradowała Komisja Edukacji, w obradach których uczestniczyli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. Rozmawiano o pakiecie office  i boiskach, które miałyby być otwarte po lekcjach. Komisja Międzyzakładowa wystosowała pismo z prośbą o ujednolicenie zasad wypłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe do Dyrektora Wydziału Edukacji, Pani Justyny Dmitruk.

W pracach komisji zdrowotnej jako obserwator uczestniczyła Alicja Połońska. Przedstawiła jak wyglądało przyznawanie i rozdzielanie środków finansowych, oraz które wnioski zostały odrzucone (okulary). Ważna informacja, by zaświadczenie lekarskie było spójne z fakturami.

Finał wojewódzkiego konkursu muzycznego „Polska – moje miejsce, mój kraj” -specjalna edycja poświęcona błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce  odbędzie się 22 października 2024r.

W dniach 28.09 – 6.10.2024r. odbyło się szkolenie w Rumunii, o którym opowiedziała  Alicja Połońska. Zachęcamy do obejrzenia relacji na FB ( Solidarność Oświata Gdańsk) i na naszej stronie Szkolnictwo i kultura w Rumunii. (solidarnosc.pomorze.pl)

Apel Zarządu Regionu Dolny Śląsk i Śląsk Opolski ws. pomocy powodzianom jest nadal aktualny Na pomoc powodzianom. Bądźmy Solidarni – Region Gdański NSZZ „Solidarność” (solidarnosc.gda.pl)

Zaprezentowano broszurę Razem Bezpieczniej! Dlaczego warto należeć do związku zawodowego? , która jest  elementem projektu w ramach programu „ Dialog Społeczny – Godna Praca” (z funduszy Norweskich) . Przedstawiono w niej w jasny i czytelny sposób 10 powodów , dla których warto należeć do związków.

Alicja Połońska zaprosiła na szkolenia. Plan szkoleń na stronie: Zapraszamy na szkolenia organizowane w IV kwartale 2024 roku – Region Gdański NSZZ „Solidarność” (solidarnosc.gda.pl)

Następne spotkanie KM – 6 listopada