obchody sierpnia 80

31 sierpnia, jak co roku odbyła się uroczysta Msza św. w Bazylice pw. Św. Brygidy w kolejną Rocznicę powstania NSZZ ”Solidarność” . Po mszy przemarsz pod Bramę Nr 2 Stoczni Gdańskiej , gdzie zostały złożone kwiaty w hołdzie tym wszystkim, którzy w 1980 roku strajkowali w obronie godności człowieka.

Podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego z udziałem pana Premiera Mateusza Morawieckiego uczniom zostały wręczone stypendia NSZZ ”Solidarność”.

Przed Mszą św. już po raz dziesiąty spotkaliśmy się pod tablicą upamiętniającą Twórców Oświatowej Solidarności: Romana Lewtaka i Bronisława Sarzyńskiego. Inicjatorką powstania tablicy w 2010 roku była Zofia Kuropatwińska – pierwsza przewodnicząca KZ POiW NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, która wybrana została tuż przed rozpoczęciem stanu wojennego. Tym razem przygotowała dla nas przetłumaczone wystąpienie Romana Lewtaka- przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania ,we Francji, w Tuluzie 8 czerwca 1981 r. na Kongresie związków zawodowych. Oto jego fragment, nadal bardzo aktualny:

„ W nawiązywaniu kontaktów między związkami zawodowymi szczególnego znaczenia nabiera współpraca i wzajemna pomoc między związkami zrzeszającymi nauczycieli i wychowawców. Żyjemy bowiem w takim okresie historycznym, w którym największym problemem jest zlikwidowanie a przynajmniej zmniejszenie dysproporcji między coraz szybszym rozwojem środków technicznych, jakie nauka stawia do dyspozycji ludzi a bardzo wolnym postępem w dziedzinie moralnego udoskonalenia człowieka i takiego przygotowania do życia, by panował nad światem przez siebie stworzonym, a nie obracał go przeciwko sobie.

W celu zlikwidowania czy chociażby zmniejszenia tej dysproporcji, która nieprzezwyciężona doprowadziłaby w końcu do zagłady naszej cywilizacji a może i ludzkości konieczne jest bardzo duże przyśpieszenie rozwoju społeczno- moralnego społeczeństw poprzez bardziej niż dotąd skuteczne formy oddziaływań wychowawczych.

Jest to zadanie, za wykonanie którego odpowiedzialni jesteśmy my nauczyciele i wychowawcy.

Nie jesteśmy jednak w stanie wykonać tego niezwykle skomplikowanego i pracochłonnego zadania bez dostatecznych środków materialnych i bez zaangażowania w sprawy wychowawcze całego społeczeństwa.”