Gdańsk, 19.06. 2020 r.
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
W imieniu Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku zwracamy się do Państwa z prośbą o zapłatę za konsultacje prowadzone i metodą on-line, i metodą tradycyjną, gdyż obecnie obowiązujące prawo to umożliwia.
Zgodnie z art. 42 ust 2d ustawy Karta nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) „W ramach zajęć i czynności, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nauczyciel nie prowadzi zajęć świetlicowych oraz zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.” Z kolei § 6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 1591, z 2018 r. poz. 1647 oraz z 2019 r. poz. 323) określa formy tej pomocy m. in. „W szkole … pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie: … 8) porad i konsultacji”.
Te zapisy pozwalają ustalić, że za prowadzone konsultacje nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie tak jak za godziny dydaktyczne, według stawki osobistego zaszeregowania. Pozwoliłoby to chociaż w niewielkim stopniu docenić wysiłek nauczycieli i trud prowadzenia zajęć metodą zdalną, łączenia różnych form pracy i znacznie zwiększonego czasu pracy.
Zwracamy uwagę, że czas epidemii COVID-19 to wielkie wyzwania dla całego środowiska oświatowego, czas wytężonej pracy dyrektorów i nauczycieli. Niestety, na podstawie zebranych przez naszą Komisję danych w ankiecie, tylko niewielka część nauczycieli otrzymała wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe przed przystąpieniem do pracy na odległość z uczniami w terminie od 12 – 24 marca 2020 r., również nie wszyscy nauczyciele otrzymali zapłatę za te godziny od 25 marca br., mimo olbrzymiej pracy włożonej w realizację nauczania on-line na platformie GPE poprzez aplikację Teams. Przypominamy, że wypłata tych wynagrodzeń leży w gestii dyrektorów.
Od 25 maja dla uczniów klas ósmych, a od 1 czerwca br. dla wszystkich uczniów rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja br. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadzono obowiązek organizowania konsultacji w szkołach. Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku wystosowała pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej za pośrednictwem Krajowej Sekcji o wycofanie się z tego przepisu, gdyż jednoczesna praca zdalna i konsultacje w systemie tradycyjnym są bardzo trudne w realizacji i wydłużają czas pracy nauczycieli. Natomiast w wielu szkołach takie konsultacje były prowadzone już wcześniej metodą on-line.
Wyrażamy nadzieję, że Państwo z pozytywnym dla nauczycieli skutkiem zareagują na nasze pismo i prośbę.
Z poważaniem
Bożena Brauer
Przewodnicząca KMPOiW
NSZZ „Solidarność”