Pan Grzegorz Kryger
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Społecznego
Opinia projektu uchwały Rady Miasta Gdańska
Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku negatywnie opiniuje projekt uchwały w sprawie rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Miasto Gdańsk.
UZASADNIENIE
W opinii KMPOiW NSZZ „Solidarność” tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych dla nauczyciela, który realizuje w poszczególnych okresach różną liczbę godzin dydaktycznych powinien być rozliczany tygodniowo, a nie miesięcznie. Wynika to z tego,
że w klasach szkól branżowych zaplanowane są praktyki zawodowe kilkutygodniowe, rozpoczynające się i kończące w środku miesiąca. Zaproponowany wzór matematyczny jest mało czytelny, w opinii matematyków zapis jest błędny (ze względu na kolejność działań).
Proponujemy zastosować w § 3. średnią arytmetyczną wg wzoru:
x= (P_1 × t_1+P_2 × t_2+⋯P_n × t_n)/t , gdzie
t = t1 + t2 + … + tn
x – średnia liczba godzin dydaktycznych w ciągu całego roku szkolnego,
P1 – liczba godzin dydaktycznych realizowanych w czasie t1 tygodni,
t1 – liczba tygodni, w czasie których realizowana jest P1 liczba godzin dydaktycznych,
P2 – liczba godzin dydaktycznych realizowanych w czasie t2 tygodni,
t2 – liczba tygodni, w czasie których realizowana jest P2 liczba godzin dydaktycznych,
…
Pn – liczba godzin dydaktycznych realizowanych w czasie tn tygodni,
tn – liczba tygodni, w czasie których realizowana jest Pn liczba godzin dydaktycznych,
t – ogólna liczba tygodni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne.
*W załączeniu podajemy przykłady stosowania wzoru.
Zaletą zastosowania tej metody jest równomiernie rozłożone wynagrodzenie nauczyciela
w ciągu całego roku szkolnego.
Jednocześnie też proponujemy zmiany w uchwale:
§ 1. ust.2. Podane zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dotyczą nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć, dla którego ustalony plan zajęć wynikający z ust. 1, w pewnych okresach roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela pensum. (nowe postanowienie przez dopisanie ust. 2, a wcześniejszy zapis byłby ust. 1).
Proponujemy wykreślenie § 2.1.
§ 4. ust.1. Rozkład zajęć, ustalony dla każdego nauczyciela według powyższych zasad, powinien być określony w arkuszu organizacyjnym szkoły na dany rok szkolny i podany nauczycielowi do wiadomości przed rozpoczęciem roku szkolnego. (zmodyfikowane postanowienie)
§ 6. W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy przed upływem roku szkolnego, na który został ustalony różny plan zajęć, rozliczenie z przydzielonych w planie organizacyjnym godzin zajęć następuje z datą ustania stosunku pracy, z tym że za wszystkie przepracowane miesiące, bez względu na wymiar zrealizowanych zajęć, przysługuje nauczycielowi prawo do wynagrodzenia zasadniczego za obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, a także za przepracowane w tym czasie godziny ponadwymiarowe. (nowe postanowienie).