SYSTEM EDUKACYJNY MALTY- to nazwa szkolenia, w którym po przerwie spowodowanej pandemią miały możliwość wziąć udział 42 osoby z gdańskiej „Solidarności” oświatowej. Wyjazd zaplanowany został na 5 dni. W tym czasie uczestniczyliśmy w spotkaniach w trzech maltańskich szkołach. Były to placówki różnego typu: podstawowe, średnie, zawodowe. W trakcie wizyt mieliśmy okazję zapoznać się ze specyfiką szkolnictwa maltańskiego, zasadami nauczania i wychowania dzieci i młodzieży.
Poznaliśmy warunki pracy nauczycieli i pracowników oświatowych. Wymieniliśmy się też doświadczeniami, zwiedziliśmy szkoły a w nich sale lekcyjne, obiekty sportowe, części służące do rekreacji i odpoczynku uczniów i pracowników. Nawiązaliśmy kontakty, które jak mamy nadzieję, zaowocują dalszą współpracą.
System edukacyjny Malty pomogli nam również poznać nasi partnerzy z maltańskich oświatowych związków zawodowych. Podczas spotkania w ich siedzibie dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje system oświatowy na Malcie, jakie są zadania i uprawnienia związków zawodowych oraz z jakimi wyzwaniami i problemami muszą sobie radzić. Przewodniczący i liderzy związkowi odpowiadali też na nasze pytania, dzięki czemu wyjaśniliśmy dużo ciekawiących nas kwestii. Naszych nowych partnerów zaprosiliśmy do Gdańska. Mamy nadzieję, że z zaproszenia zechcą skorzystać.
Czas wolny przeznaczyliśmy na realizację bogatego programu turystycznego. Oprócz stolicy kraju Valletty, mieliśmy okazję zwiedzić miasta będące odpowiednikiem naszego Trójmiasta: Birgu, Cospicua, Senglea a także piękną Mdinę i Rabat. Wieczorami udawaliśmy się też na spacery do Bugibby- miasteczka, w którym znajdował się nasz hotel. W naszych wspomnieniach na długo pozostaną rejsy na piękną wyspę Gozo a także posiadającą jedynie dwóch stałych mieszkańców, słoneczną wyspę Comino.