Aktualności

31 sierpnia 2023 – 43 rocznica zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

Po raz  czternasty uroczyste obchody rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych, przedstawiciele NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku rozpoczęli od złożenia wiązanki pod tablicą upamiętniającą twórców oświatowej Solidarności: Romana Lewtaka i Bronisława Sarzyńskiego.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się uroczystość w historycznej Sali BHP, gdzie zebrali się  przedstawiciele związku, sygnatariusze porozumień sierpniowych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz pracodawcy. Specjalnymi gośćmi byli uczniowie, którzy otrzymali w tym roku Stypendia NSZZ „Solidarność”. Gości powitał Przewodniczący Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla. Głos zabrał min. przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Głównym punktem uroczystości było wręczenie po raz 21 stypendiów solidarności dla szczególnie uzdolnionej młodzieży. Następnie odbył się krótki koncert laureatów.

Po zakończeniu uroczystości w Sali BHP, zebrani przeszli pod bramę Stoczni Gdańskiej, gdzie delegacje złożyły wiązanki. Kolejno uformował się pochód i związkowcy przeszli do kościoła św. Brygidy, gdzie została odprawiona msza święta.