Powstaje Duszpasterstwo Nauczycielskiej "Solidarności"

Powstaje Duszpasterstwo Nauczycielskiej ,,Solidarności''.

Dekretem ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z dniem 21 października 2012 roku został ustanowiony Duszpasterz Nauczycielskiej "Solidarności" w Gdańsku.

Związek zawodowy z samej swojej natury musi stać blisko ludzi wykonujących określoną pracę zarobkową. Człowiek nigdy nie stanie się maszyną, zawsze będzie miał swoje uczucia, marzenia i troski. Nasz związek wyrósł nie tylko z potrzeby ochrony pracowników przed niesprawiedliwością ze strony władzy, ale też z wielkiej wiary w Boga, Jego Opatrzność i modlitwy o bezkrwawe przejście z jednego do drugiego systemu politycznego. Czasy powstania NSZZ ,,Solidarność'' to nie tylko walka z ,,komuną'', ale również bliska wspólpraca z Kościołem Katolickim. W niektórych przypadkach była tak bliska, że byliśmy jednego ciała i jednego ducha. Później wiele się zmieniło, chociaż Jan Paweł II przestrzegał, żeby wolność nie oznaczała odejścia od Boga i Jego przykazań. Owoce, szczególnie duchowe, tych zmian, są dziś widoczne gołym okiem. Wielu członków ,,Solidarności'' potrzebuje wsparcia i kierownictwa duchowego.
Od 21 października 2012 r. staje się to możliwe. Dekretem ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia został ustanowiony Duszpasterz Nauczycielskiej ,,Solidarności'' w Gdańsku.

Do tej posługi powołano ks. Krzysztofa Nowaka, wikariusza parafii p.w. Bożego Ciała na Gdańskiej Morenie. Od wielu lat wspólpracuje z nami, m.in. sprawując opiekę duchową w czasie organizowanych przez nas co roku pielgrzymek na Jasną Górę. Sam wielokrotnie podkreślał potrzebę powrotu do religijnego wymiaru związku.
Celem jest stworzenie wspólnoty nauczycieli i pracowników oświaty, która będzie ewangelizować, wracając do nauczania bł. Jana Pawła II i przede wszystkim bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Rozpoczynający się w Kościele katolickim Rok Wiary jest dobrą okazją do powrotu naszego związku do żywego i wspólnego zaangażowania we Wspólnotę Kościoła. Pierwsze spotkanie z nowym duszpasterzem odbyło się na Morenie 20 października 2012, rozpoczęte Eucharystią dziękczynno - błagalną w intencji NSZZ ,,Solidarność'' Oświaty Regionu Gdańskiego i uczestników Pielgrzymki Nauczycieli i Pracowników Oświaty na Jasną Górę. Kolejne odbędą się już niebawem, najbliższe 17 listopada o 18:00 w dolnym kościele na Morenie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

W imieniu KMPOiW NSZZ ,,Solidarność'' w Gdańsku