ws. planów likwidacji szkół w Gdańsku


Uważamy, że w Gdańsku brakuje długofalowej polityki w zakresie restrukturyzacji sieci szkolnej, nie ma też jednoznacznych kryteriów likwidacji. Dziwi również fakt, że w związku z rozbudową miasta w dzielnicach południowych, gdzie niezbędne są nowe szkoły, nie zaplanowano w budżecie Miasta środków na ich budowę (jedynym zaproponowanym przez Prezydenta Miasta wyjściem z sytuacji jest likwidacja szkół, by pozyskać grunty, które będą atrakcyjne dla developerów i ten sposób uzyskać środki z ich sprzedaży).
Sprzeciwiamy się również tak nieczytelnym działaniom, jak ogłoszenie zamiaru likwidacji placówki, dla której rozpisano wcześniej konkurs na stanowisko dyrektora. Kandydaci przed dziewięcioosobową komisją konkursową przedstawiali koncepcje zarządzania na kolejne 5 lat, po czym po 2 miesiącach dyrektor który wygrał konkurs, został poinformowani o zamiarze likwidacji szkoły. Powyższe fakty świadczą o tym, że władze Miasta działają w sposób doraźny, bez wizji sieci szkolnej.
Zadziwia też pośpiech, z jakim dokonuje się tak ważnych zmian. Już w czerwcu Rada Miasta Gdańska będzie podejmować uchwały w sprawie zamiaru likwidacji 8 placówek (też zaskakująco pospiesznie zaopiniowanych pozytywnie przez Gdańską Radę Oświatową). Zgodnie z obowiązującym prawem uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły od 1. 09. 2012 r. należy podjąć do końca lutego przyszłego roku. Jest więc dużo czasu na merytoryczną dyskusję i wyjaśnianie wątpliwości, szukanie alternatywnych rozwiązań bez zbędnego, bardzo źle odbieranego przez społeczności likwidowanych szkół, pośpiechu.
Stoimy na stanowisku, że rachunek ekonomiczny oraz kalendarz wyborczy, nie mogą być jedynymi wyznacznikami polityki oświatowej w naszym mieście. Oczekujemy, że Pan Prezydent i Rada Miasta Gdańska dadzą czas na konsultacje społeczne i wezmą pod uwagę argumenty zainteresowanych stron, będą mieć na uwadze sytuację uczniów oraz pracowników szkół, zanim podejmą ostateczne decyzje.

Bożena Brauer
Przewodnicząca KM POiW NSZZ ,,Solidarność''
w Gdańsku

Do wiadomości:

  1. Prezydent Miasta Gdańska
  2. Przewodniczący Rady Miasta Gdańska
  3. Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska
  4. Przewodniczący Gdańskiej Rady Oświatowej
  5. Przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność'' Regionu Gdańskiego
  6. Media
© 2023 Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność'' w Gdańsku.

Please publish modules in offcanvas position.