Koleżanko, Kolego,

 

Straciliśmy już prawo do wcześniejszej emerytury. Zostaliśmy zobowiązani do realizacji dodatkowych bezpłatnych zajęć z uczniami w ramach tzw. ,,godzin karcianych''. Ich wprowadzenie przyczyniło się niejednokrotnie do likwidacji etatów w szkolnych świetlicach.

Realny wzrost płac nauczycieli w latach 2008-2011 wyniesie 8,8% (a nie 30% jak twierdzi Rząd). Konsekwencją rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego jest nie tylko zawężenie nauczanych treści z wielu przedmiotów, ale także znaczne zmniejszenie liczby godzin przeznaczonych na ich realizację w szkole, wskutek czego wielu nauczycieli straci pracę.

Niestety, ponownie wiele nowych aktów prawnych wydawanych jest w okresie wakacji. Pierwszego września czekają n as więc niespodzianki, których być może jeszcze nie wszyscy są świadomi. Zaczną także obowiązywać wcześniejsze zmiany w Karcie Nauczyciela. I tak:

nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów będą zobowiązani do dwóch tzw. godzin karcianych, nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych nadal do jednej godziny,
Czas pracy i zakres obowiązków nauczycieli ulegnie znacznemu zwiększeniu z uwagi na udział
w pracach zespołów powołanych w celu zdiagnozowania uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych (takich uczniów w każdej szkole jest bardzo wielu), napisania i wdrożenia programu, oceny jego skutków i wypełnienia wymaganej dokumentacji,
w okresie ferii zimowych i wakacji nauczyciele będą prowadzili zajęcia opiekuńczo- wychowawcze, jeśli takie będzie oczekiwanie rodziców,
uczniowie w szkole ponadgimnazjalnej będą mogli być promowani do następnej klasy z jedną oceną niedostateczną.
To tylko niektóre przykłady. Rząd w minimalnym stopniu uwzględnia opinię środowiska oświatowego. Dotychczasowa pasywna postawa nauczycieli stanowiła przyzwolenie na niekorzystne reformy
w oświacie.

Koleżanko, Kolego! Nie bądź obojętna(y)! Nie pozwól na dalsze obniżanie rangi naszego zawodu i psucie polskiej oświaty! Wyraź swoją opinię! Weź udział w organizowanych akcjach protestacyjnych.

Informacje są dostępne na stronie Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania:

Sekcja Krajowa: www.solidarnosc.org.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekcja Regionalna: www.solidarnosc.gda.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

sierpień 2010

© 2023 Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność'' w Gdańsku.

Please publish modules in offcanvas position.