Protest 09.06.2021

„…Wobec wizji utraty bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej…”- w środę 9 czerwca w Warszawie odbyła się manifestacja zorganizowana pod sztandarami NSZZ „Solidarność”, w której wzięliśmy udział. Razem z innymi związkowcami domagaliśmy się podjęcia przez rząd działań poprawiających katastrofalną sytuację w branży energetycznej i górniczej w Polsce. Wyraziliśmy sprzeciw w kwestii decyzji Komisji Europejskiej w sprawie kopalni Turów i jej stanowiska dotyczącego polskiej polityki energetycznej.

W manifestacji zorganizowanej przez Radę Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” wzięło udział kilka tysięcy związkowców z całej Polski. Wyraz solidarności z „energetykami” dali przedstawiciele innych branż, którzy pod sztandarem związku uczestniczyli w przemarszu przez stolicę i składaniu petycji w siedzibie KE. W swojej petycji związkowcy domagali się wypracowania spójnej, mądrej polityki energetycznej, podjęcia dialogu, negocjacji, zawarcia umowy i gwarancji społecznej. Zwrócili   uwagę na kwestię tragedii nie tylko pracowników, ale też dziesiątek tysięcy ich rodzin, które stają się ofiarami sytuacji w branży energetyczno- górniczej i ciepłowniczej. W swoim przemówieniu przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zapowiedział brak tolerancji dla niszczenia dialogu społecznego przez rządzących, wyraził też przypuszczenie, że nie jest to ostatnia manifestacja w obronie praw pracowniczych.

NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego reprezentowali między innymi członkowie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej POiW NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Oświata gdańska zgodnie z zasadami „Solidarności” tradycyjnie wsparła koleżanki i kolegów, których sytuacja bytowa i prawa pracownicze zostały naruszone. Mamy nadzieję, że nasze uczestnictwo w akcji przyczyni się do wznowienia prac a w ich wyniku do spełnienia postulatów energetyków i ciepłowników.

 

© 2022 Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność'' w Gdańsku.

Please publish modules in offcanvas position.