Spotkanie Komisji Mędzyzakładowej z gdańskimi władzami oświatowymi.

W środę 6 lutego, na comiesięcznym zebraniu KM gościła Pani Prezydent Ewa Kamińska oraz Z-ca Dyrektora Wydziału Edukacji Pan Jerzy Jasiński. Dyrektor przedstawił na prezentacji multimedialnej sytuację gdańskiej oświaty, odnosząc się do demografii, zatrudnienia, efektów kształcenia i nakładów na gdańską edukację.Obecnie WE zbiera dane o etatach administracyjnych w gdańskiej oświacie. Związkowcy z wielkim niezadowoleniem przyjęli informację, że w tym roku nie przewiduje się podwyżek dla pracowników administracji i obsługi. Ponownie zaapelowaliśmy o znalezienie środków choćby na podwyżki dla obsługi.

Wiele zastrzeżeń zebranych wzbudziło też wprowadzanie do szkół od 1 września 2013 roku Gdańskiej Platformy Edukacyjnej. Dyrektor Jasiński wyjaśnił, że tylko szkoły chętne i przygotowane do tego przedsięwzięcia będą mogły przystąpić do Platformy Edukacyjnej w tym roku, obowiązkowo wszystkie placówki od września 2014. Bieżący rok przewidziany jest na szkolenia dyrektorów, nauczycieli i pracowników.
W dalszej części spotkania zabrała głos Pani Prezydent Ewa Kamińska, przybliżając projekt dotyczący małych szkół (wytypowano 25 placówek). Nie przewiduje się likwidacji szkół, jednak w ciągu trzech lat muszą one wypracować wraz ze środowiskiem lokalnym formułę szkoły otwartej, odpowiadającej swoją ofertą na potrzeby środowiska, a zwłaszcza uczniów. Pani Prezydent spotyka się cyklicznie z wytypowanymi placówkami, można więc dowiedzieć się szczegółów i wnieść swoje uwagi. Zaapelowała o zaufanie i zaangażowanie, gdyż, jej zdaniem, jest to projekt pionierski w Polsce, ukazujący nowe podejście do zarządzania oświatą. Czekamy na pozytywne efekty.

H. Minkiewicz

© 2021 Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność'' w Gdańsku.

Please publish modules in offcanvas position.