logotype
 • Daliśmy czerwona kartkę
  "daliśmy czerwona kartkę pani minister"
 • Macedonia

  Szkolenie w Macedonii

 • Hołd nauczycielom

  Hołd nauczycielom Solidarności oświatowej

 • SŁUŻBA PRZY GROBIE KS. J. POPIEŁUSZKI

  Służba przy grobie KS. J. Popiełuszki

 • Deklaracja członkowska

  PRZYSTĄP DO NAS !   Deklaracja członkowska

Duszpasterstwo

Jak co roku, grupa nauczycieli - członków „NSZZ” Solidarność” wzięła udział w Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku pod hasłem „ W służbie Bogu i Ojczyźnie”.

W ramach Sympozjum Ewangelizacyjnego wysłuchaliśmy ciekawego wykładu ks. prof. Tadeusza Guza z KUL ukazującego postawy racjonalności człowieka na podstawie kilku Polaków z kręgu nauki, wiary i kultury.

Ponadto przedstawicielka Rodziny przybliżyła postać Natalii Tułasiewicz, człowieka z krwi i
kości, nauczycielki, która swoje powołanie realizowała nawet w obozie koncentracyjnym. Równie ciekawy był wykład prof. Andrzeja Nowaka z KUL na temat „Jak walczyć o niepodległość i jak ją budować? Doświadczenia polskiej historii.”

Pielgrzymka Pracowników Oświaty

do Częstochowy

w dniach 30.06 - 02.07. 2018 r.

 

Czstochowa

 

„Miłosierni jak Ojciec” to temat tegorocznej 79. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli na Jasną Górę, w której po raz 13. wzięła udział grupa nauczycieli i pracowników oświaty zrzeszonych w naszej organizacji międzyzakładowej w terminie 30 czerwca-2 lipca. Opiekę duszpasterską sprawował jak co roku ks. Krzysztof Nowak, nasz Duszpasterz.

 

W dniach  1 – 2.07. 2015 r. odbyła się 78 już Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli. Jej przewodnim tematem był Chrzest św. , a na plakacie przedstawiającym program Pielgrzymki postać św. Jana Pawła II  klęczącego  przy chrzcielnicy w Wadowicach i słowa „Tutaj wszystko się zaczęło”.

Pielgrzymka Pracowników Oświaty
do Częstochowy  
w dniach 30.06 - 02.07 - 2015 r.

 

Czstochowa

Pomysł naszej przewodniczącej Bożeny Brauer, aby przy okazji weekendowego pobytu w Jastrzębiej Górze odwiedzić O. Ryszarda Myśliwca w domu zakonnym Jezuitów, zmotywował nas do działania. W spotkaniu uczestniczyły jeszcze trzy osoby: Anna Kocik, Hanna Minkiewicz i uczestnik tamtych wydarzeń - Krzysztof Jędrzejczyk. Trzeba nadmienić, że obecnie 90-letni kapłan co roku z okazji świąt przekazuje nam życzenia, pamiętając o nauczycielskiej Solidarności. Nadszedł więc czas na odwdzięczenie się za pamięć i wsparcie modlitewne.

Czy człowieka można porównać do drzewa? Przecież Pismo Święte podkreśla wielokrotnie,że jesteśmy ukochanymi dziećmi, dziedzicami a nawet bogami! Czy Bóg stworzył człowieka aby przynosił owoce a nie bezinteresownie, z miłości? Za nic i nie oglądając się na brak korzyści? Nie ma się więc co dziwić, że wielu chrześcijan traktuje jak Bóg swoich bliźnich - jak już nie może mi pomóc to nie jest mi potrzebny. Wyrwę go ze swojego życia - po co ma jeszcze je wyjaławiać.

Od 29 marca 2014 roku wszyscy wierni, a zwłaszcza członkowie NSZZ "Solidarność'' uzyskali możliwość bezpośredniego kultu wielkiego Męczennika "Solidarności'', dzięki wprowadzeniu relikwii Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki do parafii Bożego Ciała na gdańskiej Morenie.

Na skutek działań Duszpasterstwa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność'' w Gdańsku zostały sprowadzone relikwie Kapelana ,,Solidarności''. W sobotę, 29 marca nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła Bożego Ciała na Morenie.

 

Niech nasza liczna obecność będzie wyrazem hołdu złożonego Męczennikowi za Wolność, Wiarę w zwycięstwo Dobra nad złem oraz wierność Bogu aż do końca. Niech wspólna modlitwa za polską szkołę i młodzież, poprzez wstawiennictwo Bł. Księdza Jerzego trafi przed Boży Tron.
Jest za co dziękować Bł. Ks. Popiełuszce, jest o co prosić Boga w ten trudny dla polskiej edukacji czas!

Przewodnicząca KMPOiW w Gdańsku Duszpasterz wspólnoty

Bożena Brauer Ks. Krzysztof Nowak

Od połowy marca robiło się coraz głośniej o naszym wyjeździe. Informacje docierały rozmaitymi kanałami do nauczycieli z różnych szkół, organizacji oraz związków zawodowych. Także dla naszej młodej Wspólnoty Nauczycielskiej był to ważny wyjazd, przede wszystkim dlatego, że wydaje się być ona owocem ośmiu poprzednich pielgrzymek na Jasną Górę. Pierwszy raz pojechaliśmy zaraz po śmierci Jana Pawła II. W sercach mieliśmy ogień rozpalony na Placu Świętego Piotra podczas uroczystości pogrzebowych. Gdyby udało się wtedy nagrać nasze rozmowy i świadectwa życia, każda stacja radiowa kupiłaby dziś prawa do ich rozpowszechniania. Byliśmy pewni, że chociaż Jan Paweł II odszedł, Kościół ma nas - wierzących, praktykujących, czynnych zawodowo, korzeniami sięgających do wielkich kart Solidarności Gdańskiej. Kolejne lata były już inne. Coraz częściej pojawiało się stwierdzenie, że bez żywej Wspólnoty nie damy rady wprowadzić żadnych konkretnych zmian w życiu.

Powstaje Duszpasterstwo Nauczycielskiej ,,Solidarności''.

Dekretem ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z dniem 21 października 2012 roku został ustanowiony Duszpasterz Nauczycielskiej "Solidarności" w Gdańsku.

"Być solą i światłem świata'' - to przesłanie 75 pielgrzymki nauczycieli na Jasną Górę,
w której uczestniczyliśmy w dniach 1 - 2 lipca 2012 roku. Po raz ósmy zorganizowaliśmy wyjazd na konferencję połączony ze zwiedzaniem sanktuariów : w Piekarach Śląskich i na Górze Św. Anny.

Warto zostawić za sobą gwar pokoju nauczycielskiego.

Kiedy za uczniami zamkną się drzwi, nauczyciel-wychowawca zostaje porażony ciszą. Na początku kontempluje ją z przyjemnością, potem zaczyna się wsłuchiwać i dziwić, że nikt nic od niego nie chce.
A jednak... Zawsze jest Ktoś, Kto zachęca do rozmowy. Można Go nazwać wewnętrznym głosem, sumieniem, a może nawet.... Świetną okazją do kontynuowania tej rozmowy są coroczne pielgrzymki nauczycieli i pracowników oświaty na Jasną Górę.